ECh&W

Aktualności

ECh&W

Kontakt

tel.: +48 22 745 32 35/36
tel./fax: +48 22 621 21 32
mail: sekretariat@echw.pl

 • 2019
 • 2018

  Rusza budowa Muzeum Historii Polski na Cytadeli Warszawskiej

  30 maja 2018 roku w Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie została podpisana umowa pomiędzy Budimex S.A. a Muzeum Historii Polski na budowę stałej siedziby MHP. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński, wiceminister kultury Jarosław Sellin oraz wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz.

  wizualizacja MHP. Źródło: muzhppl

  „To jest naprawdę ważna chwila − muzeum jest największą chyba polską inwestycją w dziedzinie kultury, być może w historii, pewnie porównywalną do Teatru Wielkiego − Opery Narodowej i instytucją, na którą czekaliśmy wiele lat i która jest niezbywalna, która jest podstawowa dla Polski po prostu”.

  „Bez tego typu instytucji jesteśmy jako wspólnota narodowa, kulturowa, wspólnota polityczna nieco osieroceni. Każdy naród musi mieć swoje muzeum historii” – podkreślił minister kultury Piotr Gliński.

  Dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro powiedział, że podpisanie umowy to „historyczne wydarzenie”, które umożliwia rozpoczęcie budowy placówki.

  „Bardzo się cieszę i jestem z tego dumny, że nasze pokolenie jest kolejnym, które również tworzy wielkie, wspaniałe gmachy i które w wolnej, niepodległej Rzeczypospolitej będzie chciało następnym pokoleniom przekazać swoje dziedzictwo, swoją myśl, pamięć o naszym doświadczeniu historycznym” − zaznaczył Kostro.

  Prezes zarządu Budimex S.A. Dariusz Blocher powiedział, że „bardzo się cieszy”, iż firmie udało się pozyskać „ten duży, ważny, trudny, prestiżowy dla nich kontrakt”. Dodał, że mają na jego wykonanie 990 dni.

  Oferta Budimex S.A. została wybrana w przetargu nieograniczonym jako najkorzystniejsza spośród trzech złożonych ofert. Projektantem stałej siedziby Muzeum Historii Polski jest pracownia architektoniczna WXCA.

  Powierzchnia budynku Muzeum Historii Polski będzie miała ok. 44 tys. m kw., z tego 8 tys. m kw. będzie przeznaczone na magazyny i pracownie konserwatorskie Muzeum Wojska Polskiego.

  Gmach MHP będzie mieścić się na terenie Cytadeli Warszawskiej (tzw. Park Niepodległości). Znajdą się tam też istniejące już Muzeum X Pawilonu i Muzeum Katyńskie oraz nowa siedziba Muzeum Wojska Polskiego.

  Zespół zamówień publicznych Kancelarii wspierał MHP od strony formalnoprawnej w procesie wyboru Generalnego Wykonawcy.

 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013

Do góry